تبلیغات
جدیدترین آهنگ پیشواز ایرانسل - مصاحبه با بابک چمن آرا مدیر مرکز موسیقی بتهوون
جدیدترین آهنگ پیشواز ایرانسل
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 بهمن 1389 توسط arash johari

از جستجو در بین اهل موسیقی به سراغ آقای بابک چمن آرا رفت. ایشان مدیر مرکز موسیقی بتهوون و مدیریت نشر آوا خورشید است که می توان گفت یکی از با سابقه ترین، در بین اهل موسیقی هستند.
در شروع صحبت از چمن آرا در مورد خودش پرسیدم

- بابک چمن آرا، ناشر موسیقی، فارق التحصیل رشته مهندسی صنایع

از چمن آرا خواستم در مورد شروع  سر و کارش با موسیقی بگوید و او در جواب با لبخند گفت:
من سراغ موسیقی نرفتم، من در موسیقی به دنیا آمدم. من در خانواده ای به دنیا آمدم که از سال 1332 فغالیت اصلیشان موسیقی بوده فروشگاه بتهوون یک فروشگاه 56 ساله است، شغل این خانواده قبل از انقلاب فروش صادرات و واردات صفحه موسیقی و همچنین نشر و توزیع آن بود. این  خانواده با موسیقی زندگی کرده اند و شاید بتوان گفت که دیگر هم نسل های من از موسیقی فاصله گرفته اند.

چمن آرا در مورد تاریخچه فعالیت بتهون و آوا خورشید گفت:
عموی بزرگم کریم چمن آرا در سال 1332 در خیابان منوچهری بتهوون را تاسیس کرد در سال های اول تاسیس پدر و 2 عموی دیگرم نیز به این مجموعه پیوستند. اوایل دهه چهل یک فروشگاه دیگر نیز در میدان فردوسی (نادری سابق) به بتهوون اضافه شد. اواخر دهه 40 هر دو به چهار راه ولیعصر جایی که همه بتهوون را به یاد دارند انتقال پیدا کرد. اوج دوران رونق بتهوون در همان زمان بودهر چند که قبلا هم بسیار تاثیر گذار بوده و هست.
در اواخر دهه 40 اقدام به تاسیس شرکت آهنگ روز به عنوان ناشر موسیقی که تولید کننده آثار موسیقی پاپ، اصیل و کلاسیک ایرانی کرد. می توان گفت تمام آثار تک نوازی موجود در ایران که مربوط به سالهای 40 تا 50 است اگر که مطعلق به رادیو نباشد تولید بتهوون است مثل آثار آقایان پایور ، خالقی ، شهناز ، مجد، تهرانی ، یا حقی و...
فعالیت دیگر بتهوون به غیر از فروش و تهیه موسیقی واردات موسیقی روز دنیا بود نمایندگی کمپانی های بزرگی مثل فیلیپس، دِکا، دولچه گرامافون و ...
در اوایل دهه 50 بود که کارخانه تولید صفحه موسیقی تاسیس شد و در سال 53 تبدیل شد به اولین کارخانه ای که امکان تولید صفحه استریو را داشت .

نفس عمیقی می کشد، به دیوار اتاق نگاهی می اندازد و سخن خودش را اینگونه ادامه می دهد
در اوایل انقلاب تولید کارخانه و فعالیت شرکت منتفی شد 2 عموی من از کشور خارج شدند و بتهوون وارد دوران پوست اندازی شد و روز های ناخوشی را به همراه اهل موسیقی گذراند.فروشگاهی با آن همه رونق تبدیل به فروشگاهی شد که شاید 100 کاست برای فروش داشت، ولی هیچ زمان تعطیل نشد.با رونق اوایل دهه 70 به تدریج تولید موسیقی شروع و در اواسط دهه 70 با تولید موسیقی پاپ اوضاع رو به بهبود نهاد عمو و پدرم بازنشست شدند ولی تا آخرین دقایق عمر کنار ما باقی ماندند.در سال 84 تصمیم به جابجایی گرفتیم که متاسفانه تمام برنامه ریزی ما غلط و به ناچار به خیابان میرداماد تغییر مکان دادیم  شرکت به یوسف آباد نقل مکان کرد در نهایت امر در سال 88 به خیابان سنایی و استادیو بم و آوا خورشید زیر مجموعه بتهوون به یوسف آباد منتقل شد.

چمن آرا لحظه ای مکث و دوباره لبخند می زند و در جواب سوال من در مورد موسیقی ارائه شده توسط بتهوون چنین می گوید.
نسل قبل از من در روزگار خود، کار را تمام کرده بودند. آثار تولید شده در آن زمان یکتاست و مانند ندارد، ولی بتهوون نمی توانست با همان تفکر ادامه دهد لذا از گنجینه ای که داشت استفاده و شروع به نشر آن آثار کرد و در کنار این سیاست اقدام به تولید و فروش موسیقی با کیفیت عالی نمود . من در ارائه کیفیت تاکید دارم.

دستم را سمت لیوان چایی که سرد شده بود بردم من به خاطر جذابیتهای سخن فراموشش کرده بودم در همان حال تعریفش را در مورد کیفیت پرسیدم . چمن آرا پاسخ داد :
کیفیت به لحاظ اجرا ، توزیع ، تولید ، انتخاب شعر و نوازنده حتی کاور سی دی . من به بروشور نویسی و طرح جلد اهمیت خیلی زیادی می دهم و دلیلش هم این است که عقیده دارم که نباید فقط موسیقی را بفروشم بلکه بایستی برگی از فرهنگ موسیقی را هم به مشتری نشان دهم .

سرم را به نشانه تاکید تکان دادم. گفت:
ما شرکتهای نشر موسیقی که به نظرمن تعدادمان به 15 تا هم نمی رسد با شرایط بسیار سختی کار می کنیم و با حکم عقل کسی حاضر به ادامه نیست ولی ما فقط برای عقیده و دل خودمان ادامه می دهیم . این تمام قدرت و توانایی ما نیست بلکه بهترین کیفیت در شرایط فعلی است.

سخن ها دلنشین است و فرصت کم سخن آخر را چمن آرا اینگونه نقل کرد:

" امیدوارم روز بدمان امروز باشد "

ساکت می شوم

www.beep.ir
همیشه با بیپ بمانید
 درباره وبلاگ
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار